Behu dentist

Ujë
Larës antiseptik për gojën
Peroksid hidrogjeni
Kripë

Udhëzime:
Së pari, vendosni gjysëm luge çaji kripë me një lugë gjelle sodë buke në një tas dhe përziejeni. Lyeni furçën e dhëmbëve në përzierje dhe fërkojini si zakonisht. Procesi duhet të zgjasë për rreth 5 minuta. Pas kësaj, vendosni peroksid hidrogjeni në një filxhan dhe përzieni me gjysmë gotë ujë të ngrohtë. Shpëlani mirë gojën me të. Pështyjeni. Pastaj, përdorni pak ujë të ftohtë dhe shpëlani përsëri gojën. Përdorni një fije apo shkop plastik dhëmbësh dhe hiqni pjesën e verdhë nga dhëmbët me kujdes. Në fund, lani gojën duke përdorur një larës antiseptik. Në mënyrë që të merrni rezultate optimale, përsëriteni çdo dy ditë. Kjo do t’ju ndihmojë të merrni buzëqeshjen më të bukur që keni dashur ndonjëherë!

Luleshtrydhe dhe domate
Të dyja përmbajnë shumë lëndë ushqyese esenciale si vitamina C që ne kemi nevojë për të pasur një shëndet të mirë oral. Përdorni luleshtrydhe ose domate për të fërkuar dhëmbët. Lërini ato për 5 minuta dhe tartari do të hiqet lehtësisht. Pas 5 minutave, shpëlani gojën me sodë buke. Ju mund të përdorni edhe ushqime të tjera të pasura me vitaminë C për këtë procedurë: speca, portokall, limon, manaferrat, dhe papaja.

Djathë
Djathi zvicerane është një mënyrë e shkëlqyer që mund t’ju ndihmojë të eliminoni të gjitha acidet që janë fajtori kryesor për ndërtimin e pllakave në dhëmbët tuaj. Ju duhet t’i lani dhëmbët tuaj rregullisht dhe gjithashtu t’i pastroni dhëmbët me pe, në mënyrë që të ketë shëndetin optimal me gojë. Mundohuni të konsumoni më shumë ushqime me erëza për të rritur prodhimin tuaj të pështymës. Pështyma pastron gojën tuaj.
Fërkimi i disa lëvozhgë portokalli në dhëmbët tuaj para se të shkoni në shtrat është një mënyrë e shkëlqyer për t’ju ndihmuar të eleminoni bakteret nga goja dhe dhëmbët. Tani që i dini këto truket, provoni ato sot! Ju do të habiteni nga pastërtia e gojës dhe dhëmbët tuaj të bardhë!